عشق پرواز

منوی کاربری


این وبلاگ را به صفحات مورد علاقه تان اضافه کنید!     با ما تماس بگیرید!     این وبلاگ را صفحه خانگی خودتان کنید!


   پیغام مدیر : خوش آمدید

   افراد آنلاین :

.


نظر سنجی

ترجیح می دهید با کدام یک از شرکت های زیر پرواز کنید؟؟؟
آدرسهای ورود

www.paridan.persianhackers.com

www.paridan.bigestblog.com
www.paridan.mihanblog.com

www.paridan.myblog.ir


وضعیت در یاهو

[mohammad_khalab]


صفحات وبلاگ


صفحات اضافی

درباره ی وبلاگ


لینک به ما / لوگوی دوستان

لینک به ما

.span>لوگوی دوستان

 

http://img2.pict.com/07/3c/88/2889503/0/talamala.gif

Image hosted by TinyPic.com

Image hosted by TinyPic.com

Image hosted by TinyPic.com


آمار وبلاگ

امروز :
بازدید های امروز :
بازدید های دیروز :
كل مطالب :
كل نظرها :
كل بازدید ها :
ایجاد صفحه : - ثانیه ناوگان هوایی کشور از گذشته تا امروز | هوانوردی ,

ابتدا این مقاله رو از سایت آویا عینا نقل میکنم...

سرآغاز
 وجود این كه اولین پرواز بالن در جهان در 15 اكتبر سال 1783 انجام گرفت و در این پرواز «پلاتر دوروزیه» فرانسوی با استفاده از این بالن «موگلیفه» به آرزوی دیرینه بشر تحقق بخشید و به آسمان صعود كرد؛ اما انجام این كار در ایران تا بیش از یكصد سال بعد از آن صورت نگرفت.

بالاخره برای اولین بار یك هوانورد فرانسوی به منظور نمایش بالن به ایران آمد و در سال 1270 شمسی مطابق با 1891 میلادی در تهران و چند شهر بزرگ كشور پروازهای نمایشی بالن را انجام داد.

پروازهای بالن در ایران برای نخستین بار توجه همگان را به امر پرواز معطوف داشت. اگرچه این پرواز حدود یك قرن پس از اولین پرواز بشر با استفاده از بالن صورت گرفت، اما شروع مؤثر و مفیدی برای نگرش به آسمان و فن جذاب پرواز گردید.

پس از اولین پروازهای بالن در زمانی كوتاه نخستین پروازهای نمایشی در ایران نیز آغاز گردید. در زمان ناصرالدین شاه یك بالن بدون سرنشین در تهران و همزمان در تبریز در آسمان به پرواز در آمد. تدریجاً پای هواپیماهای مختلف به كشور خصوصاً تهران باز شد. پرواز با هواپیما در ازای پرداخت وجه انجام می‌گرفت و كم‌كم مقدمات آموزش فن هوانوردی نیز فراهم گردید.

لازم به ذکر است اولین وسیله سنگین‌تر از هوای مجهز به موتور كه موفق به پرواز گردید، پرنده برادران رایت بود. این دو برادر توانستند با ساختن این پرنده پرواز تاریخی خویش را در 17 دسامبر 1904 در «كیتی هاوك» آمریكا انجام دهند. نخستین پرواز آنها 12 ثانیه بیشتر طول نكشید و در این مدت زمان هواپیما فقط 120 پا پرواز كرد. پس از این موفقیت بزرگ تلاش فراوانی توسط پیشگامان پرواز بشر انجام گرفت. ساخت هواپیما در كشورهای صنعتی آن روز به سرعت دنبال شد و جهان هواپیمایی با شتابی روزافزون به پیشرفت‌های زیادی نائل آمد. هواپیماها روز به روز بهتر شدند و توانایی پرواز برای مدت‌های طولانی را در مسافات دور پیدا كردند. با افزایش توانایی هواپیماها سازندگان به فكر شناساندن هواپیماها به كشورهای مختلف افتادند و سفرهای هوایی با این منظور به اقصی نقاط جهان آغاز شد.


تاریخ هوانوردی ایران را می‌توان به 8 دوره تقسیم كرد:

دوره اول( 1923-1927تاسیس نیروی هوایی ارتش)،

دوره دوم ( 1927- 1932آغاز به کار خط هوایی یونکرس آلمان در ایران)،

دوره سوم ( 1932-1938دوره غیبت حمل و نقل هوایی تجاری و بازرگانی)،

دوره چهارم ( 1938-1946تاسیس خط هوایی وزارت پست، تلگراف و تلفن)،

دوره پنجم ( 1945-1961تاسیس خطوط هوایی ایران ایرویز و پرشین ایرسرویس)،

دوره ششم ( 1961-1962تاسیس خط هوایی ایران یونایتد)،

دوره هفتم ( 1962-1979تاسیس ایران‌ایر و دوره شکوفایی صنعت هوانوردی کشور)

دوره هشتم تاکنون (دوره بعد از انقلاب و عصر شرکت‌های هوایی چندگانه) .

تقریباً ده سال پس از اولین پرواز هواپیما نوبت به كشور ما رسید. یك خلبان روسی تصمیم گرفت با هواپیمای خود از نوع «بلریو» به تهران پرواز نموده و مدتی در این شهر اقامت نماید و پروازهای نمایشی برای مردم شهر داشته باشد.

در یكی از روزهای آخر سال 1292 هجری شمسی مردم تهران برای اولین بار شاهد پرواز این طیاره در آسمان شهر بودند. این طیاره كه در ارتفاع پایین پرواز می‌كرد، چند دقیقه‌ای در حال پرواز بود و چون فرودگاهی در تهران وجود نداشت، خلبان كه مدتی در آسمان تهران به دنبال محل مناسبی برای فرود می‌گشت، نهایتاً میدان مشق قزاق (محل فعلی وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی) را مناسب‌ترین محل برای فرود تشخیص داد، اما هنگام فرود با لوله توپی كه در میدان قرار داشت تصادف كرد و آسیب دید اما به خلبان آن صدمه‌ای وارد نشد. این هواپیما مدتی در میدان تمرین نظامی ارتش (میدان مشق) در مركز شهر قرار داشت و مردم هر روز برای دیدن این پرنده آهنی می‌آمدند. اما پس از مدتی خلبان كه شخصی به نام «كوزمینسكی» روسی بود، هواپیمای آسیب‌دیده را جهت تعمیر به تعمیرگاه قشون در محل باشگاه افسران ارتش منتقل كرد.از آنجایی كه میدان مشق فاقد فضای كافی برای پرواز بود، هواپیما پس از تعمیر به قصر قجر كه محلی در اطراف شهر بود از راه زمین انتقال یافت و از آنجا پرواز دوم خود را بر فراز شهر تهران انجام داد. پس از آن هم گهگاه پرواز نمایشی انجام می‌داد.

مدتی بعد دو هواپیمای انگلیسی كه به سمت تهران پرواز كرده بودند در زمینی در نزدیكی شهر فرود آمدند. این محل كه قلعه‌مرغی نامیده می‌شد، مدتی بعد با فرود اجباری یك فروند هواپیمای روسی در آن، كم‌كم به فرودگاه تبدیل شد.

با توجه به اطلاعاتی كه از روزنامه‌های آن زمان باقی مانده است، سفر اولین ایرانیانی كه در آسمان پرواز كردند مربوط به سال 1301 است. روزنامه جریده ایران در روز 26 فروردین ماه 1301 می‌نویسد:

«آئروپلانی كه 15 فروردین از بندر انزلی به تهران آمده، عصر دیروز و پریروز در آسمان تهران پرواز كرد و پس از تماشای مردم فرود آمد». استقبال عمومی مردم از این پرنده آهنین قابل توجه بود. تعدادی نیز داوطلب پرواز با این هواپیما به عنوان مسافر بودند. در اولین پرواز ایرانیان كه در روز پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1301 انجام شد، تعدادی از ایرانیان از جمله شاهزاده محمدحسین میرزا به همراه وزیر مختار روسیه نیز به عنوان مسافر حضور داشتند.

در سال 1924 كمپانی یونكرس آلمان اولین هواپیمای خود را به تهران فرستاد. مردم با پرداخت 50 ریال (3 دلار) می‌توانستند سوار این هواپیما شده و از آسمان شهر را تماشا كنند.

در همان سال هواپیمای یونكرس توسط ارتش ایران خریداری شد.

با خرید هواپیمای یونكرس، دولتمردان ایرانی نسبت به رشد صنعت هوانوردی در كشور علاقه نشان دادند و بدین ترتیب ایرلاینی با حمایت دولت توسط یونكرس در ایران شكل گرفت. یونكرس با ایجاد یك سرویس حمل و نقل هوایی در ایران، پروازهایی را بین تهران و بعضی از شهرهای عمده كشور برای حمل مسافر انجام می‌داد. این شركت از چند فروند هواپیمای «یونكرس-اف 13» استفاده می‌نمود. این هواپیما اولین هواپیمای حمل و نقل تمام فلزی و یك باله و بال پایین جهان به شمار می‌آمد و دارای دو خدمه پروازی و سرعتی در حدود 150 تا 160 كیلومتر در ساعت بود. كابین سرپوشیده هواپیما گنجایش چهار نفر مسافر را داشت.

 
.
یونكرس-اف 13

در سال 1302 با وجوهی كه از اهالی گیلان و مازندران جمع‌آوری شده بود، دو فروند هواپیما توسط تیپ وقت گیلان و مازندران خریداری شد. این دو هواپیما كه از انواع «یونكرس- اف 13» و «یونكرس- آ 20» بودند، با نام‌های «گیلان» و «مازندران» نامگذاری شده و اسامی مربوط بر بدنه آنها نقش بسته شد. این هواپیما به عنوان هدیه مردم به تهران فرستاده شدند و در قلعه‌مرغی استقرار یافتند.

بدین ترتیب شركت یونكرس اولین تأسیسات هواپیمایی را با نام «شركت هواپیمایی یونكرس در ایران» بنیانگذاری كرد. این شركت پس از مدتی مذاكره با دولت را مبنی بر تأسیس مدرسه پرواز و لزوم وجود آموزش خلبانان، آغاز كرد.

یونكرس در چند سال اول به طور غیر رسمی به حمل و نقل هوایی مسافر و بار پرداخت و سپس با طرح و تصویب لایحه‌ای در مجلس فعالیت حمل و نقل هوایی در ایران را انحصاراً بدست گرفت و عملاً تا سال 1312 ادامه یافت.

اولین سرویس‌های هوایی یونكرس در دو مسیر بود: تهران به بندرانزلی و دیگری به قصرشیرین از طریق همدان و كرمانشاه. ایرلاین كوچك یونكرس در ایران تدریجاً گسترش یافت و هواپیماهای بزرگ‌تری وارد آن شد. مسیر شمالی نیز تا باكو در آذربایجان و مسیر غربی نیز تا بغداد امتداد یافت. مسیر جنوب غربی پرواز به بوشهر از طریق اصفهان و شیراز، مسیر شمال شرقی به مشهد و مسیر شمال غربی به تبریز و قزوین نیز به برنامه‌های پروازی شركت افزوده شد. باكو به مسكو وصل می‌شد و مسكو نیز به اروپا. بدین ترتیب اولین ارتباط هوایی ایران و اروپا به وجود آمد. اوایل سال 1929 ایمپریال ایرویز (بریتیش ایرویز كنونی) سفر خود را به ایران آغاز كرد. این شركت به بوشهر و بندرلنگه پرواز می‌كرد. این مسیر به وسیله شركت KLM در سپتامبر همان سال نیز مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

تعداد هواپیماهای متعلق به ارتش ایران نیز در اوایل سال 1303 مجموعاً از سه فروند هواپیمای یونكرس آلمانی و چهار فروند هواپیمای روس با خلبانان و تكنسین‌های آلمانی و روسی تشكیل شده بود. در آن زمان كشور روسیه با كسب امتیاز از كشورهای خارجی بعضی از هواپیماها را تولید و به بازارهای جهانی نیز عرضه می‌كرد. روسیه هواپیماهای نوع «دی‌هاویلند» و «آورو» با كسب امتیاز از شركت دی‌هاویلند و آورو بریتانیا ساخته و به ایران فروخته بود. در اوایل سال 1303 دو فروند هواپیمای ساخت روسیه به ایران تحویل داده شد.


دی‌هاویلند 4


آورو 504

در سال 1310 بیست فروند هواپیمای مشقی تایگرموس كه از بهترین هواپیماهای تعلیماتی آن عصر شمرده می‌شد، به كارخانه سازنده‌ی انگلیسی آن «دی‌هاویلند» سفارش داده شد و هواپیماهای مذكور در آبان 1311 درون صندوق به وسیله‌ی كشتی به بندر خرمشهر و از آنجا از طریق زمینی به اهواز منتقل شد. شركت دی‌هاویلند نیز یك نفر از متخصصین فنی خود موسوم به «مستر جونسن» را به ایران اعزام داشت تا كاركنان فنی قوای هوایی ایران را با امور فنی مربوط به این هواپیماها آشنا سازد. وی اولین انگلیسی به شمار می‌رود كه به استخدام قوای هوایی ایران در آمد.

با توجه به اطلاعات كمی كه در سال‌های بین 1932 تا 1944 در دسترس است شاید بتوان گفت فعالیت‌های هوایی ایران در طی این سال‌ها چندان چشمگیر نبوده و یا به حداقل مقدار خود رسیده بود.

در اواخر سال 1311، قوای هوایی ایران ده فروند هواپیمای «آر- 5» از روسیه خریداری نمود و اولین فروند از این نوع هواپیماها به وسیله خلبان ایرانی از مسكو به تهران پرواز و روز نهم خرداد 1312 در فرودگاه قلعه‌مرغی فرود آمد. 9 فروند دیگر در قطعات مجزا درون صندوق‌ به وسیله كشتی به بندرانزلی رسید و در این بندر سوار شده و مورد آزمایش‌های پروازی قرار گرفتند و در 5 مرحله در تیر و مرداد 1312 به وسیله خلبانان ایرانی به تهران پرواز داده شدند و بدین ترتیب بر مجموع هواپیماهای موجود قوای هوایی ایران ده فروند هواپیمای «آر-5» اضافه شد.

 

كارخانجات هواپیمایی شهباز
ماشین‌آلات كارخانجات هواپیمایی (كه ابتدا واحد فنی مستقل در كادر سازمان‌های تابعه قوای هوایی بود و بعدها تحت عناوین و یا زیر نظر سازمان‌هایی نظیر پارك مركزی- تیپ فنی- آمادگی هوایی اداره می‌شد و اینك در سازمان فرماندهی لجستیكی نیروی هوایی قرار دارد) در سال 1314 در محل فعلی نصب و برای بهره‌برداری آماده گردید. لوازم این كارخانجات به منظور انجام تعمیرات اساسی و سوار كردن قطعات هواپیماهای مختلف در سال 1312 از انگلستان خریداری گردید. این كارخانه علاوه بر تعمیرات اساسی با استفاده از قطعات و مواد اولیه مورد لزوم موفق شد تا قبل از سال 1320 تعداد قابل ملاحظه‌ای هواپیمای مشقی و جنگی ساخته و تحویل نیروی هوایی نماید (از انواع هواپیماهای تایگرموس- الاكس و هایند) در اول مرداد 1317 نخستین سری از هواپیماهای ساخت این كارخانه پرواز نمود. برنامه ساختن هواپیما توسط این كارخانجات تا سال 1318 به نحو كامل اجرا شد ولی از این تاریخ به بعد به سبب بروز جنگ جهانی و نرسیدن مواد اولیه اجرای برنامه با مشكلات جدی مواجه گردید و سرانجام سرایت جنگ به ایران این برنامه را تقویت ساخت.

 
دوران شركت‌های هوایی ایرانی
ایرانین ایرویز در سال 1944 توسط عده‌ای از سرمایه‌گذاران ایرانی تأسیس شد. این پروژه توسط آقای ابتهاج مدیریت شد. این ایرلاین پرواز خود را در مسیر تهران به مشهد آغاز كرد. این مسیر در تمام سال دارای تعداد زیادی مسافر بود.

با توجه به این كه در صنعت هوانوردی همكاری شركت‌های مختلف برای بهره‌گیری از تجارب یكدیگر امری مرسوم است، لذا بر این اساس همكاری ایرلاین‌های غربی نیز با ایرلاین‌ ایرانی

 ایرانین ایرویز آغاز شد. در سال‌های اولیه شكل‌گیری ایرانین ایرویز، ایرلاین پیشرو بین‌المللی (Transe World Airline) TWA 10% از سهام ایرانین ایرویز را خرید و برنده مناقصه همكاری و حمایت عملیاتی آن شد. TWA قراردادهای مشابهی نیز با ایرلاین سایر كشورها منعقد نموده بود. با آغاز این همكاری شركت ایرانین ایرویز شاهد بهبودهای تكنیكی فراوان بود و مسیرهای بین‌المللی آن نیز تدریجاً گشایش یافت. اولین مسیر خارجی ایرانین ایرویز پرواز به پاریس از بیروت و آتن بود. همزمان با این اقدام اولین دفتر رسمی ایرانین ایرویز در خارج از ایران نیز در پاریس آغاز به كار كرد. در این زمان شركت ایرانین ایرویز دارای 400 كارمند و ناوگانی متشكل از تعدادی هواپیمای DC-3 بود.

در طی همكاری ایرانین ایرویز با TWA در زمان مدیریت ابتهاج، یك شركت هواپیمایی فرانسوی نیز در سال 1949 برای انجام خدمات تكنیكی به ایرانین ایرویز پیوست.

در سال 1949 رضا افشار با خرید 70% سهام ایرانین ایرویز، مدیر آن شد. وی قرارداد همكاری با فرانسه را لغو كرد. افشار كه وزیر راه رضاشاه نیز بود، هوش تجاری فوق‌العاده‌ای هم داشت و بر اساس شواهد موجود در طی مدیریت وی، عملكرد شركت به طور چشمگیری بهبود پیدا كرد.

در سال 1953 یكی از ایرلاین‌های نه چندان مشهور آمریكایی با نام Trans Ocean دو فروند هواپیمای Convair به ایرانین ایرویز كرایه داد و در پی توافقات بعدی، همكاری‌های گسترده‌ای را هم در زمینه تعمیر و نگهداری، فروش قطعات و حمایت‌های مالی با ایرانین ایرویز آغاز نمود. ایرانین ایرویز علاوه بر Convairها تعدادی هواپیمای اسكای مستر، DC-4 و DC-3 نیز خریداری یا كرایه كرد و سرانجام هم در سال 1959 سه فروند توربوپراپ كه مدرن‌ترین هواپیمای آن زمان به شمار می‌رفتند به ناوگان ایرانین ایرویز اضافه شد. قرارداد همكاری با TO در سال 1961 پایان یافت.

مدت زیادی از شكل‌گیری ایرانین ایرویز نگذشته بود كه دومین مرد هوانوردی تجاری ایران به ایرلاین پیوست. هوشنگ تجدد یكی از اعضای كلیدی هیأت مدیره‌ی ایرانین ایرویز و ایران ایر در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی بود.

سرویس‌های داخلی ایرانین ایرویز شامل 16 شهر و سرویس‌های منطقه‌ای آن نیز به كشورهایی نظیر عراق، پاكستان، افغانستان، هند و برخی از كشورهای اطراف خلیج فارس بود.

دومین ایرلاین ایرانی پرشین ایر سرویس (PAS) بود كه ناوگان كوچك‌تری نسبت به ایرانین ایرویز داشت. این ایرلاین در سال 1952 توسط احمد شفیق كه یك تاجر مصری مقیم ایران بود، تأسیس گردید. این ایرلاین‌ در آغاز فعالیت خود به كمك شركت انگلیسی Skyways، سرویس باربری تهران به بیروت، بریندیسی و باسل را راه‌اندازی كرد. پس از مدتی همكاری PAS با بلژیك نیز از طریق كرایه كردن هواپیماهای DC-7C شركت SABENA (ایرلاین ملی بلژیك) آغاز شد. بدین ترتیب PAS قادر به راه‌اندازی مسیرهای مستقیمی به پاریس، ژنو، بروكسل و لندن گردید.

در سال 1961 شركت‌های ایرانین ایرویز و PAS با یكدیگر ادغام شدند و ایرلاین واحد ایران را تشكیل دادند. مدیریت این ایرلاین جدید را دكتر ایغانی بر عهده داشت. در اوایل سال 1962 دولت تصمیم گرفت صنعت حمل و نقل هوایی را در ایران ملی كند. علی‌محمد خادمی كه از فرمانده‌های نیروی هوایی ایران بود، برای پیشبرد این برنامه انتخاب شد.

بدین ترتیب شركت هواپیمایی ملی ایران (هما) در سال 1962 تأسیس شد. بر اساس مصوبه‌ی دولت این شركت اجازه یافت تا كنترل تمام اموال و دارایی‌های ایرلاین واحد ملی را از آن خود كند. بسیاری از مردم معتقد بودند كه تبدیل این شركت‌ها به یك ایرلاین كاملاً دولتی می‌تواند مانع از ادامه پیشرفت آن شود.

مأموریت اصلی شركت ساخت یك ایرلاین مدرن با ناوگانی مجهز و دست‌یابی به اعتبار بین‌المللی در مدتی كوتاه بود. علی‌رغم سایز كوچك ناوگان شركت، چیزی نگذشت كه ایران ایر یكی از بازیكنان مهم در صحنه هوانوردی جهان شد.

مدیریت صحیح باعث رشد سریع شركتی شد كه دارای 12 هزار كارمند و خدمه آموزش دیده ماهر و ناوگانی متشكل از هواپیماهای جت جدید بود و در بین رقبای جهانی خود امن‌ترین ایرلاین به شمار می‌رفت.

مدیر این ایرلاین مستقیماً از جانب یاتا (IATA) انتخاب می‌شد. مهم‌تر از آن، سود چشمگیر این ایرلاین كاملاً دولتی بود كه برخلاف تصور همگان، نه تنها در ایران، بلكه در بازار رقابت بین‌المللی نیز بی‌سابقه بود. در آن زمان سودآور بودن یك ایرلاین مسأله‌ی چندان معمولی نبود و تعداد زیادی از ایرلاین‌های كوچك و بزرگ دنیا در مرز ورشكستگی بودند.

مسائل زیادی پیش روی این ایرلاین تازه تأسیس وجود داشت. از طرفی دست‌یابی به استانداردهای عالی بین‌المللی با ناوگانی از جت‌های پیشرفته و در یك كلاس جهانی نیاز به آزادی بی‌قید و شرط و فضایی باز داشت و از سویی دیگر شركت، یك شركت كاملاً دولتی بود كه باید در چارچوب قوانین حاكمه فعالیت می‌كرد و از آنجایی كه تجارت هوایی عموماً با راه‌های سازمان یافته دولتی چندان سازگار نیست، لذا بدیهی بود كه این امر می‌تواند باعث بروز مشكلاتی غیرقابل اجتناب گردد. البته دولتی بودن ایرلاین، مزایای بسیاری هم برای شركت به همراه داشت؛ به گونه‌ای كه هیچ شركتی توانایی رقابت با آن را نداشت.

بازار رو به رشد مسافرت‌های هوایی در ایران فرصت مناسبی را برای رشد شركت‌های خارجی كه در غیاب ایرلاین ملی ایران در كشور فعالیت می‌كردند، به وجود آورده بود. لذا در ابتدای شروع فعالیت ایران ایر، جلب اعتماد عمومی و ورود به این بازار چندان ساده نبود.

پس از گذشت 7 سال از فعالیت ایران ایر، سرانجام شركت هواپیمایی پاریس ایر در سال 1969 فعالیت رسمی خود را در ایران آغاز می‌كند.

این شركت اولین هاب پروازی خود را در مشهد تأسیس كرد كه از آنجا به شهرهای طبس و بیرجند پرواز می‌كرد. اولین هواپیمایی كه توسط این شركت به خدمت گرفته شد، یك هواپیمای شش سرنشینه از نوع Shrike 500B بود. در سال 1975 ناوگان پاریس ایر با 32 فروند هواپیمای مختلف از جمله 4 فروند هواپیمای فوكر، خدمات پروازی خود را به 14 شهر مختلف ایران گسترش می‌دهد. این شركت تا سال 1979 به صورت شركت خصوصی فعالیت داشت و پس از پیروزی انقلاب به ایران ایر واگذار گردید.

اولین سانحه ایران ایر در سوم مارس سال 1974 اتفاق افتاد و در اثر سقوط یك فروند هواپیمای پهن‌پیكر DC-10 متعلق به این شركت در نزدیكی پاریس 346 نفر كشته شدند. با این وجود در گزارشی كه در سال 1975 منتشر شد، ایران ایر در گروه اول از 6 گروهی از ایرلاین‌های جهان بود كه به ترتیب میزان ایمنی اعلام شده بودند. شركت‌های TAP، كوانتاس و كانتینال نیز در این گروه قرار داشتند.

مسأله مهمی كه در مورد مدرنیزه كردن ناوگان ایران ایرلاین وجود داشت، حركت از هواپیماهای ملخی به سمت هواپیماهای جت بود. پس از بررسی‌های انجام شده مشخص شد وجود یك ناوگان مختلط از هواپیماهای بوئینگ و مك‌دانل داگلاس چندان به صرفه نیست، لذا مدیریت ایرلاین تصمیم گرفت از هواپیماهای بوئینگ با موتور پرت‌اندویتنی استفاده كند و به این منظور تا آماده شدن هواپیماهای سفارشی، ایرلاین یك فروند بوئینگ 727-100 كرایه كرد. در طول یك سال استفاده از هواپیمای قرضی، ایران ایر مسیرهای گسترده‌ای را تحت پوشش قرار داد و هر هفته تعداد 2 تا 3 پرواز به لندن، پاریس، رم، استانبول، ژنو، فرانكفورت، كراچی و بمبئی و تعدادی پرواز به كشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس برقرار شد.

تدریجاً هواپیماهای جدید ایران ایر رسید. این هواپیماها شامل هواپیماهای كوتاه‌برد 737 ، كوتاه‌برد و میان‌برد 727-100 و 727-200 و نسبتاً بلندبرد 707 و 747-100 و 747-SP بوئینگ بودند. 747-SP جدیدترین مدل 747 بود كه می‌توانست فاصله تهران- نیویورك را بدون توقف طی كند.

بعدها با ورود 6 فروند ایرباس تعداد هواپیماهای ناوگان ایران ایر به 35 فروند جت رسید. در این زمان، شركت سالیانه 5 میلیون مسافر را جابجا می‌كرد.

در اوایل دهه‌ی 70 كه موضوع پروازهای مافوق صوت داغ بود، انگلیس و فرانسه ساخت هواپیمای كنكورد را منتشر كردند. چندی بعد در اكتبر سال 1972 ایران ایر اعلام كرد در صدد خرید 2 یا 3 فروند كنكورد می‌باشد، اما از آنجایی كه مدیران شركت به این نتیجه رسیدند كه استفاده از این هواپیما در طولانی‌مدت اقتصادی نخواهد بود، خرید كنكورد لغو شد.

در پایان برنامه 15 ساله ایران ایر، پروازهای بلندبرد به آفریقا، استرالیا، آمریكا، آمریكای جنوبی نیز برقرار شده بود.

در نوامبر 1978 ژنرال خادمی پس از 18 سال از مدیریت ایرلاین كناره‌گیری كرد. ژنرال بازنشسته نیروی هوایی، اسدالله امیرفضلی به عنوان مدیر جدید ایرلاین انتخاب شد. وی تا فوریه 1979 یعنی تا اندكی پس از انقلاب در این پست باقی ماند. پس از وی هوشنگ تجدد، قاسم شكیب‌نیا و سیروس چایچیان هر یك برای مدت كوتاهی مدیریت ایرلاین را بر عهده داشت.

پس از پیروزی انقلاب

در حال حاضر بالغ بر120 فروند هواپیمای مسافری در ناوگان حمل و نقل هوایی ایران  وجود دارد. 13 شرکت هواپیمایی فعال داریم که در بین آنها هواپیمایی هما و ایران‌‌ایر‌تور دولتی و هواپیمایی آسمان شبه دولتی است. بر طبق بند "ج" اصل 44 قانون اساسی که اخیرا از سوی مقام معظم رهبری به روسای سه قوه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده است، 80 درصد سهام شرکت‌های هواپیمایی دولتی باید به بخش خصوصی واگذار شوند.

در حال حاضر تعداد هواپیماهای شرکت‌های فعال در ناوگان مسافربری هوایی کشور تا پایان تیرماه سال جاری به 120 فروند رسیده است که براساس برنامه چهارم، تعداد ناوگان تا پایان سال 1388 باید به 200 فروند برسد. از 120 فروند هواپیمای موجود در ناوگان هوایی کشور حدود 81 فروند آن ملکی و مابقی اجاره‌ای است.

ایران‌ایر، ماهان، آسمان، ایران‌ایرتور، کاسپین، آریا، کیش‌ایر، ساها، نفت، چابهار، ارم‌ایر، تفتان، قشم‌ایر، سفیران و زاگراس 15 شرکت هواپیمایی ایران به شمار می‌روند که دو شرکت تفتان - به دلیل تغییرات مدیریتی - و چابهار - به دلیل اجاره هواپیمایش به هما- هم اکنون فعالیت نمی‌کنند. میانگین عمر ناوگان هم از 18 تا 19 سال طی سال‌های گذشته به 15 تا 16 سال در حال حاضر کاهش یافته است.

ایران‌ایر دارای 4 فروند بوئینگ 747، 4 فروند بوئینگ 727، ۴ فروند ایرباس 600-300 ، 4 فروند ایرباس 300B2، دو فروند ایرباس ۳۰۲-310، ، دو فروند ایرباس 310 و 5 فروند فوکر 100 ملکی  و ۷ فروند فوکر اجاره‌ایی است.

از سوی دیگر، شرکت هواپیمایی ماهان دارای 4 فروند ایرباس 320 و 4 فروند ایرباس 300B4 ، سه فروند ایرباس 300 ، 3 فروند ایرباس 310 و 2 فروند توپولف 204 و 2 فروند ام دی 80 و 83 و یک فروند توپولف 154 می‌باشد.

با اضافه شدن 7 فروند هواپیمای دیگر به ناوگان ماهان، اولین شرکت هواپیمایی ایران ماهان نام خواهد گرفت.

در همین حال، شرکت هواپیمایی آسمان 4 فروند بوئینگ 727 و شش فروند ای تی ار 72 و 11 فروند فوکر در اختیار دارد. کیش‌ایر نیز دارای 6 فروند فوکر 50 ، 2 فروند توپولف 154 و 3 فروند ام دی 82 است.

شرکت ارم‌ایر 2 فروند توپولف 154،  شرکت تفتان 2 فروند فوکر50، شرکت قشم‌ایر یک فروند ایرباس 321 و یک فروند ایرباس 300B4 در اختیار دارند.

شرکت هواپیمایی چابهار دارای 7 فروند فوکر، شرکت هواپیمایی آریا دارای 2 فروند فوکر50 و 3 فروند توپولف 154 و شرکت‌های کاسپین دارای 4 فروند توپولف 154، ایران‌ایرتور دارای 12 فروند توپولف 154  است.

ساها نیز 3 فروند بوئینگ  707 در ناوگان هوایی فعال دارد و هواپیماهای شرکت هواپیمایی نفت شامل‌4 فروند فوکر50 و یک فروند توییناتوراست.

در عین حال، امسال یک فروند توپولف به ناوگان ایران‌ایر‌تور، 2 فروند توپولف به زاگرس‌ایر، 5 فروند ایرباس به ماهان، یک فروند ایرباس به ناوگان قشم‌ایر اضافه شده است.

در مقابل، دو فروند توپولف ایران‌ایرتور، 2 فروند ایرباس ترکیه‌ای ایران‌ایر، یک فروند ام دی 82 کیش‌ایر، یک فروند بوئینگ 737 سفیران و یک فروند ایرباس 321 قشم‌ایر از چرخه ناوگان خارج شده است.

 

 پس از انقلاب فعالیت های چشمگیری در جهت ساخت هواپیما در داخل کشور و بومی سازی این تکنولوژی برداشته شد که مهمترین این فعالیت ها ساخت هواپیمای ۵۰ نفره ایران-۱۴۰ است که هم اکنون با اخذ گواهینامه های لازم از سازمان هواپیمایی کشوری آمادگی اخذ سفارش و تولید این هواپیما در صنایع هواپیماسازی ایران (هسا) وجود دارد. آنچنانکه شنیده می شود یکی از خطوط هوایی داخلی در حال رایزنی برای خرید ۱۰ فروند ازاین هواپیما برای به کارگیری در مسیرهای کوتاه داخلی می باشد.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

این مقاله از نظر آمار کمی ایراد داشت ...برای همین به فکر افتادم تا آمار هواپیماهای ایرانی رو براتون بزارم...

ناوگان شرکت ایران ایر(هما)ناوگان شرکت هواپیمایی ماهانساعاتی پیش خبردار شدم که اولین 400-747 ماهان با رجیستر EK-74767 در مهراباد به زمین نشسته...

ناوگان شرکت آسمان...ناوگان ایران ایرتور و کیش ایرناوگان سایر شرکت ها :ناوگان شرکت ارم ایر و پارس ایرشرکت زاگرس فعلا هواپیمایی نداره...
سفیران و تفتان هم غیر فعال هستند...

گردآوری : Capello
منبع:انجمن هوافضا

نوشته شده توسط سید محمد میرعبداللهی در پنجشنبه 12 بهمن 1385 و ساعت 03:02 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

لینک ثابت | نظرات ()


 (آمریکا: فروش قطعاتF-14 متوقف شد!) | هوانوردی ,

به دلیل نگرانی از دستیابی ایران: فروش قطعات "کامپیوتر پرنده" متوقف شد


وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون) اعلام کرد که عملیات فروش قطعات یدکی جنگنده های اف 14 را به سبب آنچه نگرانی از احتمال دستیابی ایران به آنها توصیف کرد؛ به حال تعلیق درآورده است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری فرانسه، در بیانیه وزارت دفاع آمریکا آمده است : عملیات فروش قطعات یدکی تا زمان مشخص شدن ارزیابی اوضاع به حال تعلیق درآمده است.
داون دیردن سخنگوی آژانس امور لجستیکی وزارت دفاع آمریکا در این باره گفت : علت این تعلیق، اوضاع کنونی در ایران است.
خبرگزاری فرانسه گزارش داد که تنش میان واشنگتن و تهران در ماه های گذشته به ویژه درباره برنامه هسته ای ایران و نیز مسئله عراق افزایش یافته است.
ایران پیش از سرنگونی رژیم شاهنشاهی در سال 1357( 1979 میلادی) ، 79 فروند جنگنده اف 14 از آمریکا خریداری کرد؛ از پائیز گذشته ، آمریکا دیگر هیچ جنگنده اف 14 در زرادخانه نظامی خود ندارد و تا جمعه گذشته قطعات این هواپیماها را از طریق آژانس دفاعی امور لجستیکی در مزایده علنی به فروش می گذاشت.
گفتنی است هواپیمای قدرتمند F-14 غیر از ارتش آمریکا تنها در اختیار ارتش ایران قرار دارد و این هواپیمای پیشرفته در آخرین سال سلطنت رژیم شاهنشاهی و طی یک قرارداد مشکوک که ابهامات زیادی در آن وجود داشت از سوی ایران خریداری شد.
کارشناسان نظامی به دلیل قابلیت های فوق العاده این هواپیما و قدرت اسکن بالای این جنگنده لقب "کامپیوتر پرنده" به آن داده اند.
منبع: تیک آف

نوشته شده توسط سید محمد میرعبداللهی در پنجشنبه 12 بهمن 1385 و ساعت 03:02 ق.ظ
ویرایش شده در - و ساعت -

لینک ثابت | نظرات ()    حقوق این وبلاگ محفوظ است و کپی از آن تنها با ذکر نام مجاز می باشد
All Rights Reserved 2005-2006 © http://paridan.mihanblog.com

 Resolution: 1024 * 768

منوی اصلی

= صفحه نخست
= پست الکترونیک

= نامه به مدیر وبلاگ
= طراح قالب وبلاگ


نویسندگان

سید محمد میرعبداللهی(139)


موضوعات
هوانوردی(136)


آرشیو

تیر 1389 (1)
فروردین 1389 (1)
اسفند 1387 (1)
مهر 1387 (1)
شهریور 1387 (2)
مرداد 1387 (2)
تیر 1387 (1)
اردیبهشت 1387 (2)
فروردین 1387 (1)
اسفند 1386 (2)
آبان 1386 (5)
مهر 1386 (1)
مرداد 1386 (3)
خرداد 1386 (2)
اردیبهشت 1386 (2)
فروردین 1386 (1)
بهمن 1385 (2)
دی 1385 (3)
آذر 1385 (5)
آبان 1385 (2)


لینکستان

بزرگترین پایگاه فروش سی دی های هوانوردی

BILGI SAYAR

جوانان

Persian Aviation

ایمنی هواپیمایی ایران

هواپیمای جنگنده

تاراج عاشق

گروه عاشقان پرواز در یاهو

انجمن نیروی هوایی

اموزش فتوشاپ در سایت من

آذر آموزش

free download

چهار بعدی

ژرفا ( آن شو که هستی )

سایت جذب نیرو

سازمخالف

انجمن هوا و فضا

وبلاگ تخصصی موتورهای جت و راکتی

جهنم همین جاست

حرفهایی در دل نهفته

عشق پرواز(iranianairforce)

دلگفت خدا نشنید..

سایت سید محمد میرعبداللهی

انجمن دانشجویان

حالا بیا تو

وبلاگ علی فروتنی

عاشقان


لینکدونی

جنگنده ی تهاجمیa 10 (- کلیک)
عكسهایی از فرودگاه خوی (- کلیک)
عکسهایی از سقوط میگ ۲۹ که خلبانش در حال اجکت هست. (- کلیک)
جنگنده ی اف 5 (- کلیک)
بزرگترین هواپیما (- کلیک)
سر و صدای هواپیماها در ذهن کودکان اثر منفی می گذارد (- کلیک)
معرفی تعدادی از هواپیماهای بدون سرنشین ایران (- کلیک)
معرفی جنگنده - بمب افکن سوخوی سی و دو (- کلیک)
Boeing 717 (- کلیک)
Airbus A380 (- کلیک)
بویینگ ee7E7 (- کلیک)
بوئینگ 777 (- کلیک)
Airbus Beluga (- کلیک)
سانه ی هوایی سی ۱۳۰ (- کلیک)
جدیدترین اخبار روز دنیا (- کلیک)
جواب به سوالات شما (- کلیک)
 آرشیو لینكدونی
پرشین وبلاگ
لیست وبلاگ های فارسی
قالب های وبلاگ
اخبار ایران
اخبار ICT
تفریحات اینترنتی
تالارهای گفتگو


جست و جو


خبرنامه


مطالب پیشین

فرهنگ

پرنده ای فرتر از یک بمب افکن-HYPERSOAR

محکومیت ایران ایر به گرانفروشی/ بازگشت قیمت بلیت هواپیما به حالت اولیه

تایید مهاجرت خلبانان ایرانی به کشورهای خلیج فارس!!!!!

فرودگاه بین المللی هنگ کنگ بهترین فرودگاه جهان

فرمانده جدید نیروی هوایی

سقوط بویینگ 747 - كلمبیا

اخراج ایران ازنمایشگاه خدمات دفاعی آسیادرمالزی

ایران ایر-شناسنامه!

همزمان با روز ارتش؛ 200 فروند جنگنده در آسمان تهران رژه رفتند!

17 فروند هواپیما وارد ناوگان می شود.

فروش 12 فروند "میگ-29" روسی به اسلواکی

حادثه ارباس ماهان - مهرآباد 21/8/86

ایران مشتری شرکت توپولف// setTimeout(function () { // GetMihanBlogShowAds(); // }, 1000);